Google'de Yerinizi Biz Belirleyelim

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Markanızı tanıtmak adına site yapmak kadar onu tanıtmak da önemli. Bunun için de arama motorlarında en tepede ya da en azından ilk üç sayfa içinde listelenmek kritik önem taşıyor. “Arama motoru optimizasyonu” (SEO) çok basit bir ihtiyacı ve onun çözümünü anlatıyor. Arama motoru optimizasyonu (SEO) web sitesinin arama motorları tarafından doğru ölçüde anlaşılıp daha iyi sıradaki sonuçlarda gösterilebilmesi için yapılan çalışmalara verilen addır.

Arama Motoru Optimizasyonu'nun Önemi

Artık sadece reklam kampanyalarıyla müşterilerle iletişim kurma zamanı geride kaldı. Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının %84'ü internet sitelerine arama motoru aracılığıyla giriyor. Yani, belirli bir konu hakkında bilgi edinmek, ürün satın almak hatta geri dönüşünü bildirmek için internet sitelerine erişmek amaçlanıyor ve buna giden yolda da arama motorlarının sunduğu sonuç çok önemli. İşte tam bu sebeple "Arama Motoru Optimizasyonu" (SEO) daha çok önem taşıyor.

Yukardaki araştırmada da görebileceğiniz gibi insanların dikkatlari doğal arama sonuçlarının ilk sıralarında yoğunlaşıyor.

Türkiye'deki internet kullanıcılarının %90'ı arama motoru olarak Google'ı kullanıyor. Bu da Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışması sırasında Google'a uyum sağlamanın gerekliliğini bize gösteriyor.

Neden Arama Motoru Optimizasyonu?

Sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirdiğinizde yani Arama Motoru Optimizasyonu'nu tamamladığınızda öncelikle sıfır maliyetle sitenize kullanıcı çekiyor olursunuz. Böylelikle daha çok tanınır ve daha kolay ulaşılır olursunuz. Rakiplerin önüne geçilerek bir avantaj elde edilir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uzun süren işlemler zinciridir. Bu çalışmalar sonucunda asla birinci sıra garanti edilemez. Ancak doğru çalışmalarla üst sıralara yükselmek kaçınılmazdır.